shadow

כל שכיר שמרגיש שהבוסים שלו לא מפרגנים לו/ לא מבינים אותו/ מתעמרים בו/ מציקים לו וכו' – כלומר כמעט כל השכירים – חולמים, לפחות מפעם לפעם, על יציאה לעצמאות ומעבר לניהול עסק משלהם. עצמאים, לעומת זאת, מרגישים לא פעם משועבדים לעסק שלהם ונדרשים לעבוד המון המון שעות, ובעצם גם אחרי שהעבודה מסתיימת הדאגות נמשכות ומחלחלות אל המחשבות. המסקנה: ישנם, כמובן, יתרונות משמעותיים מאוד בלהיות עצמאי, אבל יש לשלם על כך מחיר, שלפעמים עלול להיות גבוה. ולמעשה עוד לפני היתרונות וההשקעה, כדאי לדעת שלא כל אחד מתאים להיות עצמאי – וכדאי להקשיב לעצותיו של חנוך רידר, מי שהביא לארץ את איל מקיאג' והפך אותו למותג מוביל בתחום האיפור, כדי לדעת האם אכן כדאי לקפוץ למים ולנסות להיות עצמאיים.

איך אתם מסתדרים עם אי ודאות?

נכון, גם שכירים מתמודדים עם רמה בלתי מבוטלת של אי ודאות, שהרי שוק התעסוקה של היום לא מתאפיין ביציבות כבעבר, ואם פעם אנשים ידעו שמקום העבודה שלהם מובטח עד לפנסיה אלא אם כן יקרה משהו חריג, היום זהו לא המצב. יחד עם זאת חשוב להבין שרמת אי הוודאות של בעלי עסקים עצמאיים גבוהה הרבה יותר, ולמי שלא מתמודד היטב עם אי ודאות ממליץ חנוך רידר בכל זאת להישאר שכיר.

תשכחו מחופשת מחלה

נכון, גם שכירים מהססים לעתים לפני שהם לוקחים חופשת מחלה גם כשהמצב הרפואי ממש מחייב זאת, אבל לעצמאים קשה הרבה יותר לפרגן לעצמם חופשת מחלה. בפרט כך הדבר בעסקים הקטנים, שמהווים את רוב רובו של הסקטור העסקי בישראל, שהרי אם מדובר על עסק של בן אדם אחד, והבן אדם חולה, העסק פשוט מושבת – וללקוחות לא תמיד אכפת.

וגם מדמי אבטלה ופיצויי פיטורין

שכיר שמפוטר מעבודתו זכאי במרבית המקרים לפיצויי פיטורין, וגם לקבלת דמי אבטלה חודשיים שיסייעו לו לצלוח את פרק הזמן שבו אין לו הכנסות שוטפות. מה קורה לעצמאי שהעסק שלו נקלע לתקופה קשה עם הכנסות מועטות או אפילו אפס הכנסות? המדינה לא מספקת הגנה לעצמאיים במצבים כאלה, כך שהאחריות היא עליהם, והם בעצם מחויבים לשמור בצד מספיק כסף ל"ימים גשומים" – אם אתם לא מספיק אחראים להתנהל בצורה זו, ייתכן שמוטב שתישארו שכירים.

מדוע חנוך רידר מציין את הגמישות כאחד היתרונות העיקריים של העצמאיים?

אם אחד מקווי האופי הדומיננטיים אצלכם הוא צורך במידה רבה ככל האפשר של גמישות ובמקביל שליטה על חייכם, הקמת עסק היא צעד נכון עבורכם. חנוך רידר מסביר שאמנם שעות העבודה של העצמאיים לא פחותות מאלה של השכירים, וכאמור כמעט אף פעם אין הפרדה מוחלטת בין העבודה לחיים הפרטיים, ובכל זאת יש לעצמאים את הפריבילגיה לתכנן את יום העבודה שלהם, ואם הקמת העסק התבצעה בחוכמה ובהתאם לכלל האינטרסים של בעל העסק, הוא יוכל למשל להתחיל לעבוד ב-10 אם הוא לא אוהב להשכים קום, לפרגן לעצמו יום כיף עם הילדים בחרמון גם באמצע השבוע כשאין פקקים בדרך להר ובאופן כללי לקבוע איך ייראו חייו גם בזמן העבודה.

עד כמה חשוב לכם מימוש עצמי?

נכון, גם שכירים יכולים לממש את עצמם במסגרת העבודה, ובפרט אם הם מגיעים לתפקידים נכבדים ובעלי אחריות – אבל בסופו של דבר רק עסק שהוא שלכם מ-א' ועד ת' מקנה לכם את האפשרות לממש את מי שאתם, להביא לידי ביטוי את מלוא היכולות שלכם ובמקרים מסוימים אפילו להשפיע לטובה על הסביבה ועל העולם, ואם כל אלה חשובים לכם, חנוך רידר ממליץ בחום לאזור אומץ ולהפוך לעצמאים.