פרוייקטים של תמ"א 38 הינם פרוייקטים של התחדשות עירונית אשר מבוצעים מתוך מערך הגנה מפני רעידות אדמה. מדובר בפרויקטים המיועדים לשקם בניינים ישנים ולהגביר את חוזקם ועמידותם במצב של רעידת אדמה, אליו ישראל רגישה מאוד ורעידת אדמה בישראל יכולה להיות מסוכנת מאוד בשל מיקום הארץ.

כמובן, מתוך רצון לעודד קבלנים לבצע את הפרויקטים הללו, ולעודד בעלי דירות להסכים לביצוע הפרויקט, המדינה מאפשרת לקבלנים לבצע הרחבות בבניין, להוסיף דירות ולשדרג אותו כך שיוכלו למכור את הדירות הנוספות וכך לכסות את העלויות ולהגיע לרווחים בסיום הפרויקט.

בירושלים, כמו בערים רבות נוספות ברחבי הארץ, נמצאים בניינים ישנים מאוד אשר הינם בסיכון גבוה מאוד לפגיעה קשה מרעידות אדמה ולכן ניתן לראות היום מגוון רחב של פרויקטים מסוג תמ"א 38 אשר מתקיימים בעיר הבירה.

למה זה כדאי?

מעבר לנושא הבטיחות, לבעלי דירות יש המון מה להרוויח כתוצאה מפרויקט של תמ"א 38 בבניין המגורים שלהם. בין אם אתם מתגוררים בבניין, ובין אם מדובר בדירה שאתם מחזיקים כהשקעה, למרות אי הנוחות הזמנית ואולי גם תקופה בה לא תוכלו להתגורר בדירה, עדיין מדובר בפרויקט שיכול להעלות את שווי הדירה פי כמה וכמה, ויכול לאפשר לכם ליהנות לא רק מדירה איכותית וחזקה יותר, אלא דירה חדשה ומודרנית שתהיה שווה לכם הרבה יותר – למגורים, השכרה או אפילו מכירה שלה ברווח גדול לאחר סיום הפרויקט.

לכן, למרות שלעיתים כרוכה אי נוחות בפרויקטים מהסוג הזה, עדיין משתלם מאוד לבצע אותם ולא לסרב לכך.

עם מי מתייעצים?

אם אתם מקבלים הצעה עבור תמ"א 38 בירושלים בדירה הנמצאת בבעלותכם, הדבר הראשון שכדאי לעשות הוא לפנות אל עורך דין בתחום. לעיתים כל הדיירים משתמשים יחד בשירות של אותו עורך דין, או שכל אחד לוקח עורך דין פרטי שידאג לו, אבל בכל מקרה חשוב מאוד להתייעץ עם גורם משפטי מומחה בתחום לאורך כל הדרך. בנוסף, כדאי להתייעץ עם אדריכל מומחה לבדיקת תוכניות הבניה וכן אפשרויות בהן תוכלו לנצל את פרויקט הבניה לטובת שדרוג הדירה שלכם, אולי גם בחלק הפנימי ולא רק החיצוני.